İstanbul için 2 Haziran kararı çıkabilir!

31 Mart’ın itiraz süreci tamamlandı. Maltepe’deki sayımın bitmesinin ardından YSK’nın gündemine ‘olağanüstü itirazlar’ gelecek. AK Parti, bunun için sayımın sonuçlanmasını bekliyor. Başvuru, yasa gereği il birleştirme tutanağı hazırlandıktan sonraki 7 gün içerisinde yapılabiliyor. YSK, bu itiraz sonucunda ‘tam kanunsuzluk’ var derse 2 Haziran’da yeniden seçim olacak. Büyükçekmece kararı da Maltepe’deki sayımın sonucunu bekliyor.

Türkiye merakla İstanbul’da sayımların tamamlanmasını bekliyor. Sayımın bugün tamamlanacağı öngörülüyordu. Ancak kurullara ilişkin itirazlar sonrasında birçok sandığın sayımı iptal edildi. Yeniden sayılmasına karar verildi. Hal böyle olunca süreç birçok sandık için yeniden başladı.

31 Mart yerel seçimlerine ilişkin olağan itiraz süreci ise dün tamamlandı. Şimdi Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) olağanüstü itirazlarla gidilebilecek.

Yeni Şafak’ın haberine göre YSK’nın önündeki en kritik başvuru ise AK Parti’nin İstanbul’un genelinde seçimlerin iptaline ilişkin yapacağı olağanüstü itiraz olacak.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Büyükçekmece ile ilgili YSK’ya olağanüstü itirazda bulunacaklarını açıkladığı sırada, İstanbul’daki seçimlerin yenilenmesi için de olağanüstü itiraz yoluna gideceklerini belirtmişti. Yavuz dün verdiği mesajda ise olağanüstü itiraz konusundaki hazırlıklarını büyük oranda tamamladıklarını ve dilekçeyi çok kısa zamanda YSK’ye teslim edeceklerini belirtti.

7 GÜN İÇERİSİNDE BAŞVURU
AK Parti, olağanüstü süreç için Maltepe’deki oyların yeniden sayılması işleminin tamamlanmasını bekliyor. Bu işlemin tamamlanmasıyla hazırlanacak il birleştirme tutanağının ardından AK Parti, itiraz sürecini başlatacak. 298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 130. Maddesi kapsamında yapılacak olan olağanüstü itirazda AK Parti, ‘tam kanunsuzluk’ gerekçesiyle İstanbul’daki seçimlerin yenilenmesini isteyecek. AK Parti, yasa gereği bu başvurusunu il birleştirme tutanağı hazırlandıktan sonra 7 gün içerisinde yapabilecek.

DOSYA ÇOK KAPSAMLI
AK Parti, İstanbul’daki organize hile ve usûlsüzlüklerle ilgili YSK’ya sunulacak klasörler dolusu delilleri de hazırladı. AK Parti hukukçularının çalıştığı kapsamlı dosyada, ‘hayali seçmen’ ve ‘organize seçmen kaydırma’ iddialarına ilişkin belgeler, ıslak imzalı olmayan tutanaklar da yer alacak. Yine Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım’ın oylarının düşük gösterilmesi ya da başka adaylara da yazılması gibi hususlara ilişkin belgeler de dosyada yer alacak. AK Parti’nin dilekçesinde, sözkonusu hile ve usûlsüzlüklerin daha önce belirlenen sandıklarda belirlenen kişiler eliyle yapıldığını iddiasını da belirtileceği öğrenildi.

NİHAİ KARAR BU HAFTA
Yerel seçimlerin en çok konuşulan konusu haline gelen İstanbul’daki seçimlerin yenilenip yenilenmeyeceğine ilişkin nihai kararı Yüksek Seçim Kurulu verecek. YSK’nın, ‘olağanüstü itiraz’ üzerine seçimlerin yenilenmesi kararı verilebilmesi için iddiaların somut verilerle ortaya konulması ve bu iddiaların seçim sonucunu etkilemesi gerekiyor. YSK’nın 7 asil, 4 yedek üyesi bulunuyor. Karar, 6 üyenin oyuyla çıkıyor. Kurul’un bu hafta içerisinde İstanbul ile ilgili kararını vermesi bekleniyor. Eğer Kurul, ‘tam kanunsuzluk’ hallerinin oluştuğuna hükmederse, İstanbul’da 2 Haziran’da yeniden seçim olacak.

BÜYÜKÇEKMECE BEKLİYOR
AK Parti’nin Büyükçekmece’deki seçimlerinin iptaline ilişkin olağanüstü itirazı YSK’nın önünde bulunuyor. YSK, geçtiğimiz hafta yaptığı toplantıda Maltepe’deki sayım işleminin devam ettiğine dikkat çekerek Büyükçekmece başvurusunun görüşülmesinin ertelenmesi kararı almıştı. Toplantıda ayrıca, Büyükçekmece başvurusu ile yapılması beklenen İstanbul genelinde seçimin yenilenmesine ilişkin başvurunun birlikte ele alınması görüşü öne çıkmıştı. Bu karar uyarınca Kurul’un, Büyükçekmece ve İstanbul başvurusunu birlikte değerlendirerek nihai kararını vermesi bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!