Warning: include_once(/home/u7398372/tekhavadis.com/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-phase1.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/u7398372/tekhavadis.com/wp-content/advanced-cache.php on line 22

Warning: include_once(): Failed opening '/home/u7398372/tekhavadis.com/wp-content/plugins/wp-super-cache/wp-cache-phase1.php' for inclusion (include_path='.:/opt/alt/php72/usr/share/pear') in /home/u7398372/tekhavadis.com/wp-content/advanced-cache.php on line 22
Pazardaki ateş neden düşmüyor? – Tek Havadis

Türkiye genelinde aşırı fiyat artışlarıyla gündeme oturan sebze-meyve fiyatları anlaşılan siz ne yaparsanız yapın gündemden düşmeyeceğim diyor. Halk üzerinde büyük bir tepkiye neden olan piyasalardaki bu aşırı fiyat artışlarını bi nebze olsun düşürerek vatandaşı azda olsa rahatlatmak amacı ile Hükümetin belediyelere verdiği talimat doğrultusunda kurulan Tanzim satış yerlerine rağmen özellikle pazarlarda ve marketlerdeki yüksek fiyat tutumunu inadım inat dercesine hala koruyor.

Ülkede hemen hemen her alanda kendini gösteren pahalılık vatandaşın cebini yakarak adeta bezdirmiş durumda. Aylardan beri süregelen Elektriğe zam, ete zam, süte zam, tüpe zam derken vatandaş geçinemez hale geldi. Hemen hemen her kesimi etkileyen ancak özellikle asgari ücretlilerin ve sosyal yardım ile geçimini sağlamaya çalışanların pahalılık nedeni ile hayat kalitesinin gittikçe düştüğünü görüyoruz. Tanzim satış yerlerinin faaliyete geçmesi ile birlikte özellikle pazarlardaki son durumu görmek için bizzat yola koyulduk. Manzara da hiç bir değişikliğin olmadığına şahit olduk.

Örneğin mevsimi olmasına rağmen ıspanak 6 tl, pırasa 6 tl, Karnıbahar 7 tl, fiyatlardaki durum böyle. Bakın geldiğimiz bu noktada açlık sınırının 2 bin TL, yoksulluk sınırının ise 7 bin TL’ye dayandığı Türkiye’de temel gıda ürünleri de her geçen gün fahiş oranlarda zamlanıyor. Vatandaş artık evde bir tencere sıcak yemek pişirmeye bile para yetiştiremez hale geldi.

Tanzim satış yerleri ile başlayan mücadelede, mazot ve gübre fiyatları da düşürülmeli

Tabii burada doğal olarak bizler pazarlardaki fahiş fiyattan duyduğumuz aşırı rahatsızlığı dile getirirken pazarcı esnafı da sattıkları ürünlerin alım esnasındaki fiyatlarının yüksekliğinden şikayetçi. Pahalılığın nedenini hükümetin politikalarına bağlayan pazarcılar, çözüm yolunun ise kesinlikle hükümet tarafından kurulan tanzim satış çadırları olmadığı görüşünde.

Pazarda yeşillik satan bir pazarcı esnafı, satış yapamadıklarını, halkın fiyatlara bakıp ürün almadan gitmesinden dertli. “Akşam olmuş ama ben daha kıvırcıklardan bir kaç tane bile satamadım. Yeşil soğanın kilosu 15 TL alan yok” diyen, pazarcı esnafı bu durumdan kendilerinin de oldukça şikayetçi olduklarını dile getiriyor. Kurulan tanzim satış noktalarına dönük tepkisini ise şu sözlerle ifade ediyor:

Cumhurbaşkanı sebze-meyve için tanzim hali kuruyor da makarna için de kursun, bakliyat için de kursun. Mademki çadır kuruyor deterjan için de kursun. Çözüm çadırda pazar kurmakla olmaz. Gübre fiyatını, mazot fiyatını düşürsünler ki üretim olsun, pazara gelen ürünlerin de fiyatı düşsün.”diyor.. Seslerinin duyulmadığından şikayet eden bir diğer pazarcı esnafı ise, “Dünya liderleri uçak, araba satıyor, uzaya gidiyor, bizim Cumhurbaşkanı’nın da sağ olsun hedef 2023’leri kabak, patlıcana döndü” diye sezenişte bulunuyor. Ne diyelim herkes dertlimi dertli, alıcısı da feryatta, satıcısı da Allah sonumuzu hayırlı etsin.

Selam ve dua ile

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir